
De zomer is voor sommigen juist extra stil. Familie is op vakantie, activiteiten liggen stil. Zomermaatjes – vrijwilligers die in juli en augustus wat tijd vrijmaken – brengen dan licht en gezelschap. Een wandeling maken, samen koffie drinken, knutselen met kinderen of een tuinklusje oppakken: het kan allemaal. Je geeft aandacht én ondersteunt zorgorganisaties terwijl vaste medewerkers met vakantie zijn. Of je nu jong bent of gepensioneerd, alleen of samen helpt: iedereen is welkom. Ook voor een korte periode. Wil jij deze zomer iets betekenen in Blaricum, Eemnes of Laren? Meld je aan bij de vrijwilligerscentrale!
Gerelateerde blogposts
Wil jij ook hulp bieden aan Oekraïne?
| Nieuws
We krijgen veel vragen van mensen die iets willen doen voor de inwoners van Oekraïne die op de vlucht zijn. Hieronder vind je een overzicht van hoe je kunt helpen.
Doneer geld aan hulporganisaties
Doneer aan UNCHR : voor Noodopvang, Noodhulpgoederen en Gezondheidszorg.
Doneer aan Vluchtelingenwerk: voor de opvang van vluchtelingen uit de Oekraïne in Nederlandse opvangcentra.
Doneer aan: Het Rode Kruis Zij leveren medische zorg, evacueren mensen, delen voedsel en hygiëneproducten uit.
De samenwerkende hulporganisaties hebben Giro555 geopend.
Neem een vluchteling in huis
Heb je een slaapplek over? Neem dan tijdelijk een vluchteling in huis!
Je kunt je aanmelden via: takecarebnb.org . Deze organisatie werkt samen met het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en regelt logeerplekken voor erkende asielzoekers bij gastgezinnen in Nederland. Of meld je logeerplek aan bij Vluchtelingenwerk
Er zijn ook andere initiatieven waar je je kunt aanmelden als je een slaapplek overhebt, zoals www.host4ukraine.com en www.shelter4ua.com .
Word buddy
Meld je aan als vrijwilliger bij Vluchtelingen Werk Nederlan d en zet je in als begeleider voor een vluchteling. Er zijn verschillende manieren waarop je je kunt inzetten.
Liever lokaal contact:
Vluchtelingenwerk Gooise Meren
Vluchtelingenwerk Hilversum
Vluchtelingenwerk H-BEL
Vluchtelingenwerk Weesp
Handen uit de mouwen
HRIF
In Weesp is HRIF (gevestigd op de Rijnkade) actief. Sinds 1997 transporteren zij noodhulp (kleding, schoenen, toiletartikelen, dekens, medicijnen enz) naar landen die getroffen zijn door rampen zoals oorlog, een overstroming of aardbeving. De eerste transporten zijn vorig week al aangekomen in Polen en Oekraïne. Maar zij gaan door! Ze Ze kunnen de volgende artikelen goed gebruiken: tandpasta, zeep, shampoo, luiers, toiletpaper enz. Kijk hier.
Doneer spullen
Er zijn een heleboel inzamelingsacties op touw gezet die goederen inzamelen voor vluchtelingen uit Oekraïne. Deze zijn vaak online te vinden, zoals deze familie die spullen inzamelt voor vluchtelingen uit Oekraïne in Polen, de Poolse bibliotheek in Amsterdam , deze locaties in Rotterdam of dit initiatief in Nijmegen .
Klik hier voor de kaart van Nederland met inzamelpunten.
Netwerk opbouwen
De Amsterdamse stichting Open Embassy bouwt aan een netwerk van mensen die van steun kunnen zijn voor Oekraïners die in Nederland terechtkomen of die hier al zijn en niet terug kunnen. Ze zijn o.a. op zoek naar mensen die goed Engels spreken, goed informatie kunnen verzamelen en/of het Oekraïens machtig zijn. Het netwerk wordt ingezet om Oekraïense vluchtelingen te helpen met huisvesting, mentale gezondheid en praktische en juridische zaken.
Start een actie
Wil jij Oekraïners op de vlucht helpen? Start een actie! Met jouw sportieve prestatie, creatieve uitspatting of kookkunsten draag jij bij aan de opvang en bescherming van families die gedwongen op de vlucht zijn. Bedenk een sponsorloop, een rommelmarkt, verkoop cup cakes, houd en filmmarathon oftewel wees creatief. Maak reclame, laat het bijvoorbeeld de Vrijwilligerscentrale weten dan maken wij voor jouw initiatief reclame. De opbrengst kun je doneren aan het doel wat jou het meeste aanspreekt.
Laat je stem horen
Teken één of meerdere van de vele petities.
Deel het nieuws en check je feiten
De laatste informatie over de situatie in Oekraïne en het aantal mensen op de vlucht vind je op de live blog van UNHCR
Dit overzicht zullen we regelmatig updaten met nieuwe initiatieven. Ook als je zelf een initiatief hebt, horen we dat graag! Stuur hiervoor een mail naar [email protected]
Lees meerLet’s Meet en meer: ‘Door met elkaar te kletsen kom je dingen over elkaar te weten’
| Nieuws
In bibliotheek Hilversum was vrijdag 1 oktober de tweede van drie sessies van ‘Let’s Meet en meer’. In het kader van de Week tegen Eenzaamheid bedacht een aantal Hilversumse organisaties de bijeenkomsten voor mensen die graag nieuwe mensen willen ontmoeten.
Bij binnenkomst in de bibliotheek, vangen Eva Drager van Stichting Present, Nicole Wendt van de Vrijwilligerscentrale Hilversum en Leonore Hoogstraten van Stichting Maatjesproject Gooi en Vechtstreek de bezoekers op en begeleiden hen naar de ruimte die de bibliotheek deze vrijdag ter beschikking stelt. Ze krijgen allemaal een sticker met hun naam erop op de kleding geplakt en Hoogstraten vraagt eenieder in welk interessegebied ze de mensen mag indelen. Op een bord hangen gekleurde briefjes met daarop een aantal thema’s als natuur en bewegen, creatief bezig zijn, lezen, muziek maken, spelletjes doen en cultuur.
Bezoekers mogen ook meerdere interessegebieden opgeven. Tijdens de speeddate, later deze ochtend, worden mensen met dezelfde interesses bij elkaar gezet waarbij het de bedoeling is om één op één met elkaar in contact te komen, iets langer de tijd voor elkaar te hebben en wie weet iets af te kunnen spreken. Daarvoor liggen de contactkaartjes al klaar, waarop namen en telefoonnummers geschreven kunnen worden om uit te wisselen.
“We organiseren deze sessies om mensen in korte tijd de kans te geven nieuwe mensen uit hun eigen omgeving te leren kennen. Om ze met elkaar in contact te brengen”, vertelt Drager. “En misschien ontmoeten ze wel iemand met wie ze iets gemeen hebben, interesses delen of gewoon een klik hebben en met wie ze vaker iets samen zouden willen doen.” Zelf is Drager vijf jaar geleden in Hilversum komen wonen. Ze vertelt nog niet heel veel mensen hier te kennen. “Ik weet zelf dus hoe lastig het kan zijn om nieuwe mensen te leren kennen in een nieuwe omgeving als je volwassen bent.”
De bezoekers krijgen vervolgens een bingokaart met daarop talloze gespreksonderwerpen die kunnen helpen om een gesprek te beginnen. Meteen valt het op hoe snel een vrolijk geroezemoes de ruimte vult. Een meneer vertelt een maand geleden uit Amsterdam naar Hilversum te zijn verhuisd en nog middenin de verhuisdozen te zitten. Een vrouw geeft aan ook in Amsterdam te hebben gewoond, ze woont nu in Bussum-Zuid. “Ik zag het voorbijkomen dat dit werd georganiseerd en zoiets heb je niet in Bussum. En ik woon vlakbij, aan de rand van Hilversum.”
‘Je kunt niet aan de buitenkant zien wat mensen allemaal doen of gedaan hebben’
De eerste sessie Let’s Meet en meer was een dag eerder bij Amaris Rubina. Wendt was daar ook aanwezig en had haar tante Mike van 81 jaar uitgenodigd om te komen. “Haar man is twee jaar geleden overleden en ik dacht dat het wel gezellig voor haar zou zijn. Bij Amaris kwam ze allemaal mensen tegen die ze kende, onder wie Gerrie. Gerrie zat op een koor en voor je het wist zaten ze samen oudhollandse liedjes te zingen. En daar kwamen ook weer mensen op af. Iemand vertelde dat ie thuis een accordeon had staan, enzovoort. Uit de eerste sessie zijn al heel leuke dingen voortgekomen”, vertelt Wendt. “Je kunt niet aan de buitenkant zien wat mensen allemaal doen of gedaan hebben. Door met elkaar te kletsen kom je dingen over elkaar te weten.”
Een flink aantal mensen mensen dat nieuw in Hilversum is, is vrijdag naar de bijeenkomst gekomen. Er is ook een grote groep mensen die zelfs nieuw in Nederland zijn en elkaar al kennen via de taalschool Toptaal, dat bij het station in Hilversum zit. Heleen Meertens is daar docent Nederlandse taal en geeft les aan inburgeraars. Meertens heeft een groep inburgeraars meegenomen naar Let’s Meet en meer in de bibliotheek. “Ik ga veel met ze op pad”, vertelt Meertens. “Om zelfredzaam te kunnen worden. Om veel te praten en gesprekjes te hebben. ‘Leer mij het zelf te doen’ van het Montessori-onderwijs, daarop is het gebaseerd. Je hebt taal nodig om een nieuw bestaan op te bouwen. Taal kan een barrière zijn, maar taal kan ook verbinden.”
Eén van haar taalleerlingen is Ayse. Ze woont in Laren en is twee jaar in Nederland. Ze spreekt erg goed Nederlands. “Ik vind het mooi om nieuwe mensen te ontmoeten, daarom ben ik hier”, vertelt ze. Ook Hansa is twee jaar in Nederland. Zij woont in Kerkelanden en is op de fiets naar de bibliotheek gegaan. “Ik ga altijd op de fiets. Ook in de winter”, zegt Hansa.
Lees meerFestival de Beleving blijkt schot in de roos: ‘Niemand is onkwetsbaar en daarom hebben we elkaar nodig’
| Nieuws
Optredens en workshops, maar ook een Praatplein, zintuigentafel of blind bier proeven. Dat en nog veel meer stond op het programma tijdens de allereerste editie van Festival de Beleving zondag op Werf35 in Hilversum.
Het gratis theaterfestival, georganiseerd door de gezamenlijke welzijnsorganisaties van het Gooisch Verband, bleek een schot in de roos, aldus de organisatie na afloop. “Het festival onderscheidt zich van andere evenementen omdat het zich niet alleen richt op ‘gewone’ bezoekers, maar ook op de meer kwetsbare inwoners van Hilversum. Een zeer geslaagde opzet, gezien de zeer gemêleerde samenstelling van de bijna tweeduizend bezoekers die naar Werf35 kwamen.”
Wethouder Gerben van Voorden (Zorg en Samenleving) had de eer om het festival rond het middaguur te openen. Hij is zeer enthousiast was over de bijzondere opzet van het festival. “het is best heel belangrijk dat dit evenement er is”, zegt hij. “Het maakt zaken zichtbaar. Ik vroeg ook aan mensen wie van hen onkwetsbaar is. Niemand stak zijn hand op. Niemand is onkwetsbaar en daarom hebben we elkaar nodig. Daarnaast geeft dit evenement heel veel verbondenheid en worden taboes bespreekbaar gemaakt, zoals psychische kwetsbaarheid of eenzaamheid.”
‘In het maifest staat bijvoorbeeld dat het een festival is waar iedereen zichzelf mag zijn’
Marjan Ockeloen, directeur Stichting Maatjesproject en initiatiefnemer van Festival de Beleving vanuit het Gooisch Verband voegt daaraan toe: “Daarom hebben we ook een manifest voor Festival de Beleving opgesteld. Daarin staat bijvoorbeeld dat het een festival is waar iedereen zichzelf mag zijn, een veilige plek waar je blij van wordt en waar je nieuwe mensen kunt ontmoeten. Fantastisch dat dit vandaag ook echt werkelijkheid is geworden.”
Na de opening volgt er een afwisselend programma dat voor een deel door deze kwetsbare doelgroep zelf wordt verzorgd, maar er zijn ook workshops waarin bezoekers zelf kunnen ervaren hoe het is als de zintuigen anders werken dan men gewend is. Het speciale Praatplein is erop gericht om mensen met elkaar in contact te brengen. Zo kunnen bezoekers hier via ‘Praatje over de heg’ laagdrempelig een gesprek aan gaan of tijdens de ‘Speedmeet’ in contact komen met andere Hilversummers. Het ‘Luisterhart’, bestaande uit een groot hart en zes daarmee verbonden stoelen met een telefoon, vormt een heuse eyecatcher op het festivalterrein. Hier kan men plaatsnemen en de kunst van het luisteren ervaren.
Tijdens de workshop Hersenuitdaging kunnen belangstellenden ervaren hoe het voelt als de hersenen niet meer doen wat ze moeten doen, bijvoorbeeld als gevolg van niet-aangeboren hersenletsel. En bij de lezing ‘Mijn geheime olifant’ worden bezoekers meegenomen in de belevingswereld van iemand die wordt geconfronteerd met toenemende doofheid. Mensen kunnen verder de hele dag door zintuigen prikkelen, maar ze ook weer ontprikkelen, bijvoorbeeld tijdens de silent disco, in de speciale prikkelloze ruimte of tijdens een yoga- of klankschalenworkshop. En bij de Gooische Bierbrouwerij staan er drie verschillende bieren klaar om met blinddoek om te proeven. Maar daarnaast valt er ook heel veel te genieten. Zo zorgt mantelzorgkoor Lichtzingig voor gezellig muzikale momenten en zingen vele bezoekers mee met de bekende Nederlandstalige liedjes, terwijl cabaretier Robbert Jan Proos bij velen de lachspieren weet te prikkelen. Jeroen en Monica (de barvrouw van Top 2000 a gogo) presenteren de Pim Pam Pop Pubquiz en de Meisjes van de Radio zorgen voor een feest der herkenning met liedjes en bekende radiospelletjes van toen. Muziekband Egwel, bestaande uit mensen met een beperking, zorgt tenslotte voor een heuse polonaise tijdens de muzikale afsluiting van het festival.
“Echt geweldig”, is na afloop de conclusie van Ockeloen. “Alles kwam bij elkaar. Wij zijn een jaar bezig geweest om dit te organiseren. Eerst wilden wij een soort parade houden met dertig cliënten. Maar toen bedachten wij dat als wij iets wilden doen, dan moeten wij het ook groot uitpakken. En het is boven verwachting uitgekomen. De sfeer was heel bijzonder, heel anders dan bij een ander festival. Heel ontspannen”, aldus Ockeloen. “Wat ook heel leuk was, was dat in het restaurant mensen die elkaar niet kenden elkaar uitnodigden om bij elkaar aan tafel te komen zitten. Dan ga je met elkaar in gesprek.”
Uiteindelijk verlaten pas rond 19.30 uur de laatste mensen het festivalterrein aan de Mussenstraat. “Het was echt ongelooflijk”, vervolgt Ockeloen. “Er waren echt veel mensen dan gehoopt, vanaf de start al. Je zag ook heel veel ouders met kinderen. Zo bijzonder was ook om te zien hoe mensen in een rolstoel ‘gewoon’ even naar de voorstelling van Robbert Jan Proos gingen kijken. Alsof het normaal was. En eigenlijk moet het ook normaal zijn.”
Festival de Beleving kon plaatsvinden, mede dankzij een subsidie van de gemeente in het kader van 600 Jaar Hilversum. Die subsidie zal er bij een eventueel volgende editie niet zijn. Toch hoopt Ockeloen op een vervolg; volgend jaar of over twee jaar. Ook Van Voorden noemt een eventueel vervolg ‘supertof’. “En heel veel is al gemaakt”, zegt hij. “Het logo, de website, het draaiboek. Ik doe dan ook een oproep aan het bedrijfsleven om zich hieraan te verbinden. Wij hebben dit met elkaar te dragen. Het moet niet alleen vanuit de overheid komen, maar vanuit de hele samenleving.” Ockeloen wil vooral ook alle vrijwilligers bedanken. “Er zijn heel veel vrijwilligersuren in gaan zitten, anders had het misschien wel het vierdubbele gekost. Hier is echt heel hard voor gewerkt, met veel passie. En dan zie je op zo’n dag de mensen met een grote smile op het het gezicht rondlopen. Daar doe je het voor.”
Lees meer

